W dniach 26-27 marca 2011 roku uczestniczyłem w już kolejnej edycji targów "Od działki po dom" oraz "Invest-Tor", organizowane przez miejską spółkę Targi Toruńskie. Większość stoisk była zajęta przez te same instytucje jak rok i dwa lata temu:
- deweloperzy sprzedający mieszkania w Toruniu i domki pod Toruniem:
- pośrednicy nieruchomości
- banki reklamujące kredyty hipoteczne
- handlowcy i producenci oferujący materiały budowlane i wykończeniowe
- samorządy i inne instytucje budżetowe reklamujące nieruchomości jakie mają na sprzedaż
W porównaniu z poprzednimi latami, wydaje mi się że wzrosła obecność banków - wiosna przyniosła kolejną odsłonę odwilży kredytowej. Banki szukają klientów by ulokować rosnące nadwyżki finansowe w bezpieczny i zyskowny sposób.
Oferta deweloperska części spółek się wyczerpuje - Marbud kończy Osiedle Sztuk Pięknych przy Fałata/Broniewskiego, MSM już sprzedało mieszkania w inwestycjach na Bydgoskim Przedmieściu a Osiedle Centrum przy ul. Podchorążych budowane przez GM Dom, jest na ukończeniu. W najbliższych latach toruńscy deweloperzy będą musieli rozpocząć większe inwestycje w nowych lokalizacjach, jeśli rynek pierwotny ma zachować dotychczasowy poziom ilości oddawanych mieszkań.
Co do cen, wydaje mi się że w związku z kurczeniem się oferty w centrum miasta, ceny na rynku pierwotnym w ciągu ostatniego roku nieznacznie wzrosły i kształtują się na poziomie ok. 5 tys zł brutto za metr. Wyjątkiem jest inwestycja Domu Pomorskiego przy ul. Krasińskiego, gdzie można kupić mieszkanie już od 4,5 tys brutto za metr.
W Toruniu i okolicach pojawiają się projekty deweloperskie innych, mniejszych firm, w tym także mi wcześniej nie znanych, chociażby z Bydgoszczy. Ich projekty dotyczą niewielkich inwestycji od kilku do kilkudziesięciu mieszkań tak więc mogą rozejść się bardzo szybko. Trudno też znaleźć bardziej dokładne dane o cenach, standardzie czy rozkładach pomieszczeń w internecie, trzeba metodą tradycyjną dzwonić i umawiać się na spotkania z każdym inwestorem po kolei.
Proponuję zachować ostrożność w przypadku kupowania lokalu od nieznanej firmy. Jeśli nie zabezpieczymy odpowiednio naszych roszczeń w umowie deweloperskiej czy wpisem do hipoteki gruntu, możemy zostać z kredytem hipotecznym do spłaty i bez mieszkania. Jak firmy nie znamy, lepiej zapłacić kilkaset złotych na metrze więcej ale płatność uiścić dopiero jak mieszkanie będzie wybudowane.
w dzisiejszych czasach to chyba nie problem - zwykle to mieszkania czekają na właścicieli a nie na odwrót :)
OdpowiedzUsuńa ja proponuję zakup z drugiej ręki... najlepiej od razu domu ;-)
OdpowiedzUsuńwitam.
OdpowiedzUsuńSzukam mieszkania takie powyżej 70m 4 pokoje
który deweloperzy w Toruniu warto odwiedzić. Ciekawi mnie też cena. Może ktoś więcej.. PROSZĘ O POMOC !!!!
Witam, na początek proponuję odwiedzić tegoroczne targi mieszkaniowe, termin powinien być podany na stronie Targów Toruńskich. najbardziej aktywni deweloperzy powinni być tam obecni, czasem też bywa okazja skorzystać z okolicznosciowego rabatu.
OdpowiedzUsuńTroszkę się nam rynek orzekłada mieszkań buduje się mniej, Toruńscy developerzy szykują się na zmniejszone zainteresowanie mieszkaniami. Ale ceny niestety się jeszcze trzymają
OdpowiedzUsuńWitam! CZy moją polecić państwo jakieś strony internetowe gdzie mogę nabyć toruńskie nieruchomosci?
OdpowiedzUsuńUważam, że warto zwrócić uwagę także na krakowskie propozycje ze strony deweloperów. Mam na myśli takie inwestycje jak mieszkania rydlówka kraków - nowoczesne mieszkania zlokalizowane wewnątrz urządzonych zgodnie z wysokim standardem osiedli.
OdpowiedzUsuńWpis zawiera bardzo ciekawe informacje
OdpowiedzUsuńRewelacyjny jest ten wpis
OdpowiedzUsuńPięknie to wygląda
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuńRewelacyjny jest ten wpis
OdpowiedzUsuńSuper wpis
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten wpis
OdpowiedzUsuńTen wpis jest bardzo ciekawy
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten wpis.
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuń