czwartek, 24 grudnia 2015

Ceny mieszkań w Toruniu w 2015 roku - rynek wtórny

W roku 2015 mieliśmy do czynienia z większą różnorodnością trendu niż w 2014.

Ceny mieszkań na rynku w tórnym w Toruniu w roku 2015 wg dom.money.pl

W sumie końcówka roku zamyka wynik roczny na +2,4% i średnią ceną mieszkań na poziomie 4.350 zl/m2. To ok. 100 zł ponad poziom sprzed roku. Przy inflacji na poziomie bliskim zera, jest to niezły wynik. Są to dane uśrednione a więc znajdą się tacy, co zyskali 10% i tacy co tyle stracili.

Trend ten pokrywa się z moimi założeniami, że Polską politykę gospodarczą cechuje ograniczenie możliwości zyskownego lokowania oszczędności. Na giełdzie nowe podatki od instytucji finansowych, obciążenie energetyki dopłacaniem do kopalń, sprawiają że tylko spółki przemysłowe i eksportowe są atrakcyjne dla inwestorów w akcje. Lokaty bankowe są nieatrakcyjne przez niskie stopy procentowe.

Pogorszenie dostępu do kredytu dla młodych osób sprawia, że wzrośnie rynek najmu. Przez niskie oprocentowanie lokat, płynie więcej środków z lokat w zakup nieruchomości.To powolny proces ale już widać, że nieruchomości to - po okresie spadków i marazmu - ponownie zyskowna klasa aktywów.

Inwestowanie w nieruchomości wiąże się z szeregiem ryzyk, koniecznością planowania i działania. Zanim podejmiesz decyzje o zakupie, zapoznaj się z nimi, nalepiej z pomocą zaufanych osób doświadczonych w tej klasie aktywów.

15 komentarzy:

 1. Chyba w całej Polsce w średniej wielkości miastach ceny mieszkań poszły w górę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Może nie w całej Polsce ale w zdecydowanej większości. Coraz mniej miejsca w miastach, coraz więcej ludzi. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety, w Bydgoszczy jest podobna sytuacja. A coraz więcej miejsc pod inwestycje. Już nawet boisko dzieciom zabierają na Bartodziejach

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety ceny wynajmu cały czas rosną... To zła informacja dla osób, których nie stać na kredyt.

  OdpowiedzUsuń
 5. Prawda ceny ciągle idą w górę! Sama wynajmuję kawalerkę za tysiąc złotych, to dość sporo, ale nie stać mnie puki co na kupno mieszkania, bo na chwilę obecną nie dostane kredytu hipotecznego, co raz ciężej jest sie ubiegać o hipotekę, warunki co raz to bardziej się zawyżają.

  OdpowiedzUsuń
 6. Orientuje się ktoś jak obecnie zachowują się ceny mieszkań w Toruniu?
  Zastanawiamy się właśnie nad zakupem mieszkania inwestycyjnego w tym mieście.

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety mieszkania obecnie są drogie. Żeby kupić sensowne mieszkanie potrzebujemy ok. 150-200 tys. złotych, niestety nie każdego na nie stać. Dzięki wielkie za to porównanie, które zrobiłeś we wpisie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mieszkania, owszem są drogie, ostatnio jednak zauwazyłem, że Najlepszy Hotel w Krakowie obniżył znacząco swe ceny. Ciekawe czym to jest spowodowane.

  OdpowiedzUsuń
 9. Moim zdaniem ceny mieszkań są coraz droższe w Toruniu teraz.Jak chodzi o mnie to ja nigdy bym mieszkania w Toruniu nie kupował.

  OdpowiedzUsuń
 10. Z roku na rok ceny mieszkań będą niestety szły co raz bardziej w górę. Od czego to zależy? Może ktoś powiedzieć? Albo niech będzie o tym wpis na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czasami bywa lepiej a czasami gorzej.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zupełnie inna perspektywa niż moja czasem fajnie jest się czegoś nowego dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 13. W tamtych czasach ceny nie były tak wygórowane jak teraz.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ceny ciekawe, mniejsze podatki i to były czasy

  OdpowiedzUsuń
 15. Ceny rosną i będą rosły, chociaż czasem zdarzają się perełki

  OdpowiedzUsuń